gartija.pl > artykuły
Mikrofale pomagają dopalać zanieczyszczenia w gazach - ATON-HT Wrocław
Odsłon - 3461
eGartia
autor:
2008-06-15

Dla usprawnienia procesu utleniania do komory wprowadzane jest dodatkowe powietrze lub tlen (można także wprowadzać ozon). Dopalane gazy przechodząc wolno pomiędzy ceramicznymi kształtkami nagrzanymi za pomocą mikrofal nagrzewają się do wysokich temperatur i wobec nadmiaru tlenu (dodatkowo wprowadzane powietrze lub czysty tlen) są bardzo szybko utleniane. Czas „przejścia” gazów przez złoże kulek może być bardzo długi i wynosić nawet 5-8 sekund, co gwarantuje bardzo skuteczne dopalenie (utlenienie) wszelkich składników organicznych zawartych w oczyszczanym gazie. Ponadto można sterować ilością wprowadzanego tlenu (powietrza), co wobec braku dodatkowych gazów spalinowych z palników gazowych, pozwala łatwo zapewnić odpowiedni nadmiar tlenu gwarantujący skuteczne dopalenie - szczególnie substancji organicznych. System należy optymalizować, np. dobierając warunki procesowe, w tym ilość wprowadzanego powietrza lub samego tlenu, na przykład minimalizując zawartość tlenku węgla w gazach wyjściowych (powinien być emitowany tylko dwutlenek węgla).

Opisywany sposób pokazano w uproszczeniu na rysunku poniżej

Gorące gazy opuszczające dopalacz mogą być, zależnie od ich składu, wprowadzane do konwencjonalnych układów katalitycznych lub też emitowane do atmosfery. Jeśli zachodzić będzie potrzeba dalszego ich oczyszczania, to systemy oczyszczające będą wielokrotnie mniejsze, niż w przypadku konwencjonalnych systemów oczyszczania bez stosowania proponowanego systemu. Celem bardzo znacznego zmniejszenia zużycia energii opisany wyżej reaktor MOS może być połączony z wymiennikiem ciepła, w którym energia gorących gazów wyrzucanych z reaktora MOS służy do podgrzewania gazów wprowadzanych do reaktora. Ilustruje to układ pokazany schematycznie na rysunku 2. Pokazany system w swej istocie spełnia analogiczną rolę do układów dopalania wyposażonych w palniki gazowe. Warunkiem skutecznego dopalenia gazów wylotowych w spalarniach konwencjonalnych jest nagrzanie gazów wylotowych do temperatury około 1200 - 1300ºC, doprowadzenie odpowiedniej ilości tlenu i utrzymanie takiej mieszaniny przez co najmniej 3 sekundy. Istotną zaletą oferowanej metody jest jednak zminimalizowanie ilości gazów wylotowych, bowiem w proponowanym rozwiązaniu nie są wprowadzane do układu gazy spalinowe z palników dopalających (takich palników tutaj po prostu nie ma). Mniejsza ilość gazów wylotowych pozwala zmniejszyć wymiary dopalacza i zmniejszyć nakłady energii na dopalanie. Ponadto system ten pozwala bardzo precyzyjnie utrzymywać optymalne temperatury gazów, co gwarantuje uzyskanie wysokiej skuteczności procesu. Równie ważne jest, że w proponowanym systemie emisja gazów spalinowych (CO2) jest wielokrotnie mniejsza niż w układach konwencjonalnych. Opisane rozwiązanie jest obecnie przedmiotem szerokich badań mających na celu wyznaczenie optymalnych warunków pracy zależnie od składu oczyszczanych gazów, temperatury i ilości gazów. Badania te obejmują przede wszystkim analizy składu chemicznego gazów przed procesem oczyszczania i po opuszczeniu reaktora MOS. Oczekuje się, że wyniki badań poza optymalizacją procesu oczyszczania gazów, dzięki rozpoznaniu procesów w takich reaktorach, pozwolą znacznie rozszerzyć zakres ich zastosowań praktycznych.

Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy