gartija.pl > artykuły
Zmiany prawne, nowe obowiązki - rok 2006, cz.2 - Odpady i opakowania
Odsłon - 2535
eGartia
autor:
2006-01-17

Odpady opakowaniowe.

Stawki opłat produktowych dla opakowań na 2006 r.
Rodzaj materiału, z którego wykonano opakowanie Poziom recyklingu (w proc.) Poziom odzysku Opłata produktowa za 1 kg (w złotych)
opakowania razem - 43
tworzywa sztuczne 22 - 2,64
aluminium 35 - 1,32
stal (w tym blacha stalowa) 18 - 0,79
papier, karton, tektura 45 - 0,63
szkło 35 - 0,20
materiały naturalne (drewno i tekstylia) 13 - 0,32
Stawkę opłaty produktowej stosuje się zarówno przy obliczaniu kwoty należnej za odzysk, jak i za recykling. Nie podlegają opłacie opakowania mające bezpośredni kontakt z produktami leczniczymi i opakowania po środkach niebezpiecznych, a także palety drewniane.

Termiczne przekształcania odpadów

Nowelizacje przepisów wprowadziły m.in zmianę definicji spalarni. Obecnie Spalarnią jest instalacja wykorzystywana do termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem lub bez odzysku wytwarzanej energii, natomiast termiczne przekształcanie to zarówno spalanie odpadów, jak i takie procesy jak piroliza, zgazowanie oraz proces plazmowy.

Dodatkowo wprowadzony został nowy termin - współspalarnia. Jest to zakład lub jego część, których głównym celem jest wytwarzanie energii lub produktów, w których wraz z paliwami są przekształcane termicznie odpady w celu odzyskania zawartej w nich energii lub w celu ich unieszkodliwiania. Współspalarnia obejmuje instalacje i urządzenia służące do prowadzenia procesu termicznego przekształcania wraz z oczyszczaniem gazów odlotowych i wprowadzaniem ich do atmosfery, kontrolą, sterowaniem i monitorowaniem procesów, instalacjami związanymi z przyjmowaniem, wstępnym przetwarzaniem i magazynowaniem odpadów dostarczonych do termicznego przekształcania oraz instalacjami związanymi z magazynowaniem i przetwarzaniem substancji otrzymanych w wyniku spalania i oczyszczania gazów odlotowych

Współspalarnie mogą działać w cementowniach, dużych elektrowniach czy elektrociepłowniach. Procesy współspalania i spalania muszą być pod stałym, odpowiednim monitoringiem, a obiekt musi być prawidłowo zarządzany. Zarządca przyjmujący odpady do spalania musi znać ich właściwości, masę i sprawdzać, czy zostały przyjęte odpady, które znajdują się na dołączonej do nich karcie przekazania. Kierownikiem takiego obiektu może być jedynie osoba z odpowiednimi kwalifikacjami, natomiast do uruchomienia tego rodzaju instalacji potrzebne jest pozwolenie zintegrowane.

Ewidencja odpadów

Od nowego roku funkcjonują zmienione przepisy o ewidencjonowaniu odpadów.

Ewidencja, w przypadku:

Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy