gartija.pl > artykuły
Śmieci na terenach rekreacyjnych kolejnym problemem nowej ustawy
Odsłon - 379
eGartia
autor:
2013-06-24

Polska Grupa Recyklingu PROEKO alarmuje w sprawie kolejnej nieścisłości w ustawie śmieciowej dla gmin. Kolejnym problematycznym aspektem, stała się niewiadoma odnośnie odbierania odpadów na działkach rekreacyjnych i terenach turystycznych. Ustawodawca zrzucając decyzję w sprawie wysokości opłat na władze gminy, nie doprecyzował wcześniej wielu definicji.  W wyniku tego, właściciele posesji służących wypoczynkowi, sami będą musieli podpisywać umowy z firmami odbierającymi odpady. W innym przypadku grozić im będą kary.

Nowa ustawa śmieciowa nie reguluje precyzyjnie systemu zarządzania odpadami na posiadłościach zamieszkałych sezonowo lub turystycznie. Według ustawodawcy, to gmina powinna ustalać wysokość i sposób naliczania opłat od właścicieli takich posesji. Urzędnicy nie pomyśleli jednak o doprecyzowaniu takich definicji jak „sezonowość zamieszkania” czy też określenia pojęcia „nieruchomości zamieszkanej”. Gminy będą więc same musiały określić, czym dokładnie jest dana działka rekreacyjna.

- Taka sytuacja nie wpłynie dobrze na cały system odbioru odpadów. Może spowodować to błędne oceny użyteczności posesji i złe wyliczenia kosztów za odbiór odpadów. Czy właściciel działki, którą zamieszkuje na przykład tylko w weekendy, powinien płacić tyle samo za wywóz odpadów co stali mieszkańcy? A jak ma zdefiniować zapisy prawne osoba, która od kilku lat posiada akt własności posesji rekreacyjnej, ale na przykład w ogóle na niej nie przebywa? Takich pytań nasuwać się będzie jeszcze wiele a ustawodawca powinien na to sprawnie reagować i wprowadzać poprawki- mówi Marek Osik, wiceprezes Polskiej Grupy Recyklingu PROEKO.

Niektóre podmioty zajmujące się doradztwem prawnym, proponują aby od pierwszego lipca, gminy mogły wydawać specjalną uchwałę. Zawierać będzie ona zapis o odbiorze przez gminę odpadów z terenów niezamieszkałych czy też rekreacyjnych. Wówczas opłata będzie naliczana od zużytych pojemników a także stawki za wywóz pojemnika. W przypadku braku tego typu uchwały, działki zaliczane będą do nieruchomości, które nie są objęte systemem gospodarowania odpadów komunalnych.

- Obecnie jedyną pewną rzeczą jest to, iż każdy właściciel posesji rekreacyjnej, musi mieć umowę na odbiór odpadów. W innym przypadku, grozić mu będzie kara. Dopóki urzędnicy nie uwzględnią definicji terenów rekreacyjnych, radzimy działkowiczom aby zawarli umowy na wywóz nieczystości komunalnych z odpowiednimi podmiotami. Nie musi to być wcale firma, która wygrała gminny przetarg na odbiór śmieci – dodaje Marek Osik. 


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy