gartija.pl > artykuły
Grupa IKEA inwestuje w farmy wiatrowe w Polsce
Odsłon - 2219
eGartia
autor:
2011-10-03

Warszawa, 3 października 2011 r. W piątek, 30 września 2011 roku IKEA Retail
Sp. z o.o. nabyła dwie działające farmy wiatrowe od grupy Martifer (28 MW)
i zobowiązała się zakupić trzecią farmę wiatrową, która zostanie zbudowana
(26 MW). Inwestycja ta umożliwi produkcję energii na poziomie zapotrzebowania
16 sklepów IKEA i jest kontynuacją wcześniejszych inwestycji w dachowe kolektory słoneczne, kogenerację ciepła i energii elektrycznej w naszych grupach przemysłowych oraz w inne środki poprawy efektywności energetycznej w Polsce. To kolejny krok Grupy IKEA w stronę zrównoważonego rozwoju oraz realizacji długoterminowego celu korzystania wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Do tej pory inwestycje w podobne farmy wiatrowe zostały zrealizowane w Niemczech, Szwecji, Francji oraz Wielkiej Brytanii.

Działające farmy wiatrowe zlokalizowane są na południu Polski, w województwie podkarpackim – w okolicach miejscowości Bukowsko i Łęki. Trzecia farma wiatrowa powstanie w Rymanowie, w pobliżu dwóch pozostałych. Grupa IKEA  jest gotowa wspierać rozwój produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce, by zmniejszyć uzależnienie od energii pozyskiwanej z paliw kopalnych.

Grupa IKEA zdecydowała się na inwestycję w energię odnawialną w naszym kraju, ponieważ Polska jest jednym z kluczowych rynków dostarczających meble do firmy na świecie, a trzy wspomniane farmy wiatrowe wygenerują prąd na poziomie 50% całego zużycia energii przez spółki z Grupy IKEA w Polsce.

 „Zakup farm wiatrowych w Polsce stanowi kolejny krok IKEA w stronę realizacji
jednego z naszych długofalowych celów środowiskowych,

 jakim jest pozyskiwanie i korzystanie  wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że w przyszłości również w Polsce uda nam się wykorzystać generowaną w ten sposób energię do zasilania naszych sklepów. Zrównoważony rozwój oraz podejmowanie działań proekologicznych są integralną częścią naszej strategii i wyrazem naszej wizji, jaką jest tworzenie lepszych warunków życia dla wielu ludzi” – powiedział Walter Kadnar, dyrektor sieci sklepów IKEA w Polsce.

Głównym celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla pochodzącego z obiektów należących do Grupy IKEA na całym świecie. Docelowo obiekty te mają wykorzystywać energię pochodzącą jedynie ze źródeł odnawialnych. Oprócz farm wiatrowych Grupa IKEA inwestuje również
w panele fotowoltaiczne.

Obecnie trzy sklepy IKEA w Polsce – w Łodzi, Gdańsku i Krakowie korzystają z zamontowanych na dachach paneli słonecznych do ogrzewania wody. Ponadto sklep IKEA w Łodzi oraz centrum dystrybucyjne w Jarostach korzystają z gruntowych wymienników ciepła współpracujących
z pompami ciepła dla celów ogrzewania i chłodzenia (klimatyzacji) obiektów.

Dzięki tym inwestycjom IKEA obniża poziom emisji dwutlenku węgla spowodowany własną aktywnością. To tylko jednak część naszej działalności. Wszystkie urządzenia domowego użytku sprzedawane w sklepach IKEA mają klasę energetyczną A lub wyższą, a klienci mogą znaleźć wiele porad, jak zmniejszyć zużycie energii w swoim domu, a w konsekwencji zredukować emisję CO2 i zaoszczędzić na wydatkach.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.plWykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy