Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

  • Sprzęt / Maszyny
  • Spalarnie

Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2010-06-18 14:00
Odsłony - 4556
JohnnyF
Witam,
mam następujące problem. Obliczenia poziomów substancji (SO2) w powietrzu dla pojedynczego emitora dają mi wyniki, które spełniają poniższe warunki:
D1>Smm>0,1*D1
Sa>Da-R
Przekroczenie wartości odniesienia uśrednionej dla roku wynika z faktu ze instalacja pracuje prawie non stop.
I teraz pytanie. Czy w takiej sytuacji gdy dotrzymane sa wartosci odniesienia uśrednione dla 1 h, ale wartości uśrednione dla roku są przekroczone moge uznac ze wymagania sa spelnione czy musze zmniejszyc czas pracy instalacji w roku.
Z góry dziękuje za pomoc
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2010-06-18 15:35:53
Masz wysokie, ale to baaardzo wysokie tło zapewne? SO2 to nie wartości odniesienia tylko poziomy dopuszczalne... Oczywiście, że nie są dotrzymane. Gdyby chodziło o wartości odniesienia, to by jeszcze dało się "przejść" temat. Jednak jeśli są to substancje, dla których są określone posiomy dopuszczalne... Masz problem.
Zmniejszyć czas emisji? A to liczysz do pracy dyplomowej teoretycznie czy dl żywej instalacji? A może po prostu nie ma znaczenia dla Ciebie interes zleceniodawcy?

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2010-06-21 10:45:48
JohnnyF
Witam,
Problem wynikał ze źle wyliczonego wskaźnika emisji. Po jego powtórnym przeliczeniu przekroczenie poziomu dopuszczalnego określonego dla roku nie wystąpiło. A instalacja istnieje w realu. Dzięki za pomoc.
pzdr

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-02-22 23:05:41
GOŚĆ
Średnioroczny poziom dopuszczalny dla SO2 jest określony ze względu na ochronę roślin. Dla terenu kraju obowiązuje od 2010 r. wartość odniesienia uśredniona dla roku i wynosząca liczbowo tyle samo co w/w, wcześniej obowiązywała wartość odniesienia z 2002 r. wynosząca 30 odpowiednich jednostek.

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-02-24 12:57:02
GOŚĆ
>> Oczywiście, że nie są dotrzymane. Gdyby chodziło o wartości odniesienia, to by jeszcze dało się "przejść" temat <<

Bardzo proszę o naświetlenie w jaki sposób "przejść temat" przekroczonej średniorocznej wartość odniesienia w odróżnieniu od przekroczonego średniorocznego poziomu dopuszczalnego ?

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-02-24 21:30:35
:-)
A to już nie jest do dyskusji na forum ;-)
Proponuę jednak dokładnie, ale to bardzo dokładnie przeczytać ustawę - Prawo ochrony środowiska ;-)

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-02-25 09:37:17
GOŚĆ
Za takie ukierunkowanie również dziękuję :-)

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-02-25 11:25:42
GOŚĆ
Witam Pana,
przeczytałem, nie znalazłem. Z życzliwej ciekawości czy Pan się w swej interpretacji nie myli - proszę o następną wskazówkę :-)

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-02-25 11:40:34
No przecież nie jest napisane, że da się przejść temat... Trzeba "minąć" nie do końca jednoznaczne i spójne prawo ;-)
No niech będzie...
Polecam szczególną analizę (łącznie) art. 144, 222 i definicji standardu jakości środowiska ;-)

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-03-08 20:24:35
GOŚĆ
Witam, dziękuję
Zgodnie z: Rozp. MŚ z dnia 3 marca 2008 r. w sprawie poziomów &#8230;., dla SO2 dla roku nie ma poz dop ze względu na ochr zdrowia ludzi
Zgodnie z: Rozp. MŚ z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu - dla SO2 dla okresu roku ustalona jest wartość odniesienia.
Wg Art. 144 POŚ
1. Eksploatacja instalacji nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska.
Art. 222
1. W razie braku standardów emisyjnych i dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu ilości gazów lub pyłów dopuszczonych do wprowadzania do powietrza ustala się na poziomie niepowodującym przekroczeń:
a) wartości odniesienia substancji w powietrzu
Art. 3 > poziom dopuszczalny jest standardem jakości powietrza >
Reasumując:
Dla średniorocznego stężenia SaSO2 nie ma ustalonego dop. poziomu jako standardu jakości powietrza ze względu na ochr.zdr. ludzi. Dla średnior. stężenia SaSO2 jest ustalona wartość odniesienia. Nie ma miejsca podstaw do stwierdzenia, że zapis art. 144 jest niespełniony. Ale znajduje tu zastosowanie art. 222 i przekroczenie choć w stosunku do wartości odniesienia a nie poziomu dopuszczalnego &#8211; jest. Więc ?
> No przecież nie jest napisane, że da się przejść temat... Trzeba "minąć" nie do końca jednoznaczne i spójne prawo ;-)
Napisane było: > Oczywiście, że nie są dotrzymane. Gdyby chodziło o wartości odniesienia, to by jeszcze dało się "przejść" temat <
Pozdrawiam !

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-03-08 21:03:32
Johnny_F
> Napisz do autora
Witam,
O ile rozumiem tłumaczenie, że definicja standardów jakości środowiska odnosi się jedynie do poziomów dopuszczalnych substancjii (a nie do wartości odniesienia) to nie potrafię zrozumieć dlaczego zasada ta miała by obowiązywać w przypadku kiedy istnieje dopuszczalny poziom SO2 uśredniony dla roku. Fakt że został określony ze względu na ochronę roślin chyba nie ma tu znaczenia.
Pozdrawiam

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-03-08 22:41:01
GOŚĆ
Ma, ponieważ poziom dopuszczalny dla ochrony roślin służy do oceny stanu jakości powietrza w strefach poza miastami. Dla terenów miejskich więc nie ma średniorocznego standardu jakości powietrza dla SO2. Ale chodziło mi głównie nie o to, tylko o fakt, że nawet jak nie ma standardu jakości powietrza a jest wartość odniesienia - to nic się w możliwości oceny wyników obliczeń nie zmienia.

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-03-09 09:37:40
GOŚĆ
Natomiast być może autorowi wpisu z 2010-06-18 15:35:53 chodziło o następującą możliwość:

> w przypadku wykazania we wniosku o pozwolenie, że eksploatacja instalacji powodowałaby:

* przekroczenie standardów jakości środowiska czyli w przypadku powietrza dopuszczalnych poziomów
o- to pozwolenie nie może być wydane (art. 186 pkt 3 POŚ)
* przekroczenie wartości odniesienia
o- to w przypadku, gdy nie są określone standardy emisyjne i dopuszczalne poziomy, ilości substancji dopuszczonych do wprowadzania do powietrza w pozwoleniu ustala się na poziomie niepowodującym przekroczeń wartości odniesienia (art. 222 ust. 1 lit. a POŚ), czyli w pozwoleniu określa się tzw."emisję graniczną". <

Takie podejście choć może póki co formalnie możliwe, ze względu na poruszony w cyt. na początku wpisie interes zleceniodawcy nie wydaje się dobrym rozwiązaniem, ponieważ naraża go na przekroczenia warunków pozwolenia skutkujące określonymi sankcjami.

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-03-09 14:14:21
Johnny_F
> Napisz do autora
Witam
A co myślicie o tym. Emisja nie powinna powodować przekroczenia standardów jakości środowiska (rozumianych m.in. jako dopuszczalne poziomy substancji). Jednak dopuszczalne poziomy substancji w powietrzu określono dla konkretnych okresów uśrednienia wyników POMIARÓW. Sugeruje to że poziomy dopuszczalne należy porównywać z wynikami pomiarów prowadzonych w ramach monitoringu jakości powietrza, a nie z wynikami modelowania przeprowadzonego zgodnie z rozporządzeniem. Poza tym rozporządzenie to określa poziomy dopuszczalne substancji dla takich okresów uśredniania jak: 24 godziny oraz 8 godzin. Rozporządzenie MŚ w sprawie wartości odniesienia określa metodyki modelowania poziomów substancji, którego wynikami są stężenia uśrednione dla 1 godziny oraz roku. W związku z powyższym nie ma uznanej metodyki dla określenia stężeń w pozostałych czasach uśrednień. (8 i 24 godziny). Nie ma więc możliwości wykonania kompletnej analizy na drodze modelowania potwierdzającej czy poziomy dopuszczalne są dotrzymane, a ocenę oddziaływania należy przeprowadzić jedynie w oparciu o wartości odniesienia. Uff...
Pozdrawiam

Re: Rozprzestrzenianie substancji w powietrzu

Wysłany - 2011-03-15 14:32:16
GOŚĆ
Ciekawe podejście, można dalej drążyć.

Według art. 3 pkt POŚ:
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
21) pomiarze &#8211; rozumie się przez to również obserwacje oraz analizy;

i tu kolejne pytanie czy analiza (brak definicji w POŚ) to tylko laboratoryjna - czy także matematyczna.
W wyroku WSA w Warszawie http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/1B21378ECA jest zapis:
W przepisach ustawy Prawo ochrony środowiska nie zdefiniowano pojęcia "pomiar", czy też "wykonywanie pomiarów". Przepis art.3 pkt 21 p.o.ś. stanowi wprawdzie, że ilekroć w ustawie tej mowa o pomiarze, rozumie się przez to również obserwacje oraz analizy. Definicja ta nie ma jednakże charakteru wyczerpującego, a służy wyłącznie doprecyzowaniu pojęcia "pomiar" poprzez objęcie jego zakresem znaczeniowym również obserwacji i analiz. Nie jest to zatem definicja, która zawierałaby katalog wszystkich czynności (a nie tylko wspomnianych obserwacji i analiz), których wykonywanie mieściłoby się w pojęciu "pomiaru".

Natomiast w odniesieniu do przykładu, od którego dyskusja się zaczęła - jak próbowałem wykazać wcześniej - poziom dopuszczalny dla SaSO2 nie jest ustalony, więc i tak sprawa dotyczy wartości odniesienia i art. 222 ust. 1 lit. a POŚ.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 14 z 14

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy