Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

  • Sprzęt / Maszyny
  • Oczyszczalnie

zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-03 14:02
Odsłony - 9568
GOŚĆ
Cześć
W zakładzie posiadamy kotłownie technologiczną z kotłem z palnikiem gazowym o mocy cieplnej od 0,435 do 2,290 MW czy ta instalacja wymaga zgłoszenia na podstawie art. 152 POŚ i czy tej instalacji dotyczy rozporządzenie z 2004 nr 283 poz. 2839 (tabela A pkt 1)??
Wspomnę, że na emisje z tego kotła posiadamy decyzję na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.

Zgłaszać czy nie zgłaszać oto jest pytanie??

Pozdro
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-03 18:35:23
No sytuacja dziwna trochę...
Jakiem mocy jest źródło - kocioł? Palnik ma aż tak szeroki zakres mocy?
Jeśli kocioł ma moc ponad 1 MW (moc cieplna) a przy takim palniku pewnie ma - podlega zgłoszeniu. Pytanie dlaczego wydane jest pozwolenie dla tego źródła?????? To jest kocioł czy jakiś piec - bo technologiczne źródło jak piszesz...

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-04 08:15:28
Należałoby sprecyzować sposób wykorzystania kotła tj. czy jest to instalacja energetyczna czy inna niż energetyczna.
WLO z tego co wiem to dla instalacji innej niż energetyczne zgłoszenie obowiązuje do 1 MW powyżej jest pozwolenie.
Tylko po co GOŚCIOWI zgłoszenie instalacji skoro ma pozwolenie. Zbyt dużo znaków zapytania żeby konkretnie odpowiedzieć na nie....

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-04 08:23:08
Dlatego pytam czy to nie jakiś piec czasem... Jesli uzyskał pozwolenie, wydaje się (przy założeniu że kompetentna osoba przygotowywała wniosek i tak samo kompetentna wydawała pozwolenie) ma źródło inne niż energetyczne. Tylko - następne pytanie - po co się zastanawia nad tym co ma robić, skoro (przeprasza za szczerość) wcześniej bystrzejsze osoby załatwiły sprawę jak należy?
Oczywiśicie pozostaje kwestia czy czasem nie jest to źródło energetyczne... Wówczas pytania są zasadne, ale pod dużym znakiem zapytania pozostaje kompetencja kogoś kto wziął kasę za przygotowanie wniosku i kompetencje lokalnych urzedników.

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-04 11:11:30
GOŚĆ
Kotłownia technologiczna jest w decyzji określona jako emitor. Wykorzystujemy ją do wytwarzania pary niezbędną w naszym cyklu produkcyjnym.
Dokładny opis z decyzji brzmi:
"Kotłownia technologiczna - jeden kocioł z palnikiem gazowym o mocy cieplnej od 0,435 do 2,290 MW o sprawności cieplnej 91%"

Ta kotłownia nie jest wykorzystywana do celów energetycznych.

Czy mimo to jeśli posiada się pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów z instalacji, które są określone w pozwoleniu nie jest wymagane ich zgłoszenia na podsatwie art 152 POŚ i rozporządzenia z 2004 nr 283 poz. 2839 (tabela A pkt 1)??

Robię to bo muszę mieć pewność, że wykonuję wszszystkie obowiązki z zakresu, za który jestem odpowiedzialny. Jeśli chodzi o bystrzejsze głowy to nic nie szkodzi zweryfikować ich prace.

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-04 11:46:19
A więc RMŚ w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia, mówi iż instalacje inne niż energetyczne o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW (oczywiście w paliwie) nie wymagają pozwolenia na emisję. Jeżeli więc posiadacie instalację powyżej 1 MW (a takową posiadacie) musicie mieć pozwolenie. Pozwolenie posiadacie a więc nie musicie posiadać zgłoszenia. Jedno z drugim się wyklucza - czynnikiem decydującym jest moc instalacji (plus oczywiście 10 % dopuszczalnych poziomów substancji w powietrzu).
Jednym słowem nie trzeba zgłoszenia.

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-04 21:14:40
GOŚĆ
OK ziqo
Wyjaśniliście mi to Panownie w sposób przyczynowo-skutkowy, tak, że nie mam teraz wątpliwości.

ziqo i wlo może się pokusicie o napisanie interpretacji do Prawa ochrony środowiska ;-))

Wielkie Dzięki

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-04 18:17:42
Co się dzieje z parą wytwarzaną w kotle?

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-05 08:01:47
GOŚĆ
Para wykorzystywana jest w procesie produkcji i jest kierowana na wtryskarki, które formują produkt.

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-05 08:46:49
No to "teoretycznie" technologiczne źródło... Czyli pozwolenie od mocy cieplnej ponad 1 MW. Przepisy dot. złoszeń oczywiście nie mają zastosowania w takim przypadku.
Jednak, i tu warto poszperać w starszych interpretacjach, energia chemiczna paliwa przenoszona jest do innego nośnika - pary. Co prawda nie jest oddawane ciepło a wykorzystywana jest praca pary w Twoim przypadku, jednak - i o tym mówię - pamiętam opinię, że takie "przeniesienie" energii wystarczy, zeby źródło było energetycznym. Technologicznym wg tej opinii były źródła, w których spaliny (produkty spalania paliwa) uczestniczyły w procesie technologicznym - niezależnie czy wchodziły w kontakt z innym strumieniem surowca/produktu czy były "czyste". Sprawa nie jest jednoznaczna w kazdym razie.
A jeszcze jedno pytanie. Jak masz ustaloną emisję dopuszczalną - masowo czy stężeniowo wg rozporządzenia w sprawie standardów emisyjnych?

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-05 09:11:18
GOŚĆ
Najśmieszniejsze jest to, że akurat na ten emitor nie została ustalona żadna wartośc graniczna emisji.

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-05 09:48:45
GOŚĆ
Nie jest to śmieszne, jeżeli emitowane substancje nei przekraczają 10 % wartości odniesienia to nie ustala się ich, a jedynie wykazuje w pozwoleniu jakie to są
Karol

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-05 10:54:12
GOŚĆ
OK, gdzie mogę znależć poziomy odniesienia??

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-05 14:26:43
Karol - zgoda, ale oprócz tego, że są tylko wymienione, należy napisać dlaczego odstąpiono od ustalenia wartości dopuszczalnych... Ja pytałem w kontekście standardów emisyjnych. Jeśli dla tego źródła nie określono standardów (a w przypadku kiedy są określone, przepis o 10% nie ma zastosowania), oznacza jednoznacznie, że nie jest to źródło energetyczne (do wytwarzania energii).
Nie szukaj nigdzie bo same wartości odniesienia nic Ci nie dadzą - zajrzyj do wniosku o wydanie pozwolenia - tam masz (powinieneś mieć) wszystko opisane.

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-10 08:54:11
GOŚĆ
OK, sprawdzę wniosek i dam znać

Dzięki

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-15 17:49:34
GOŚĆ
Tak jak mówiłeś wlo, w dokumentacji do wniosku jest wszystko opisane.
Sa wartości odniesienia i standardy emisyjne.
Wychodzi na to, że nie podlegamy pod rozporządzenie określające standardy emisyjne - nasza instalacja nie jest uwzględniona w tym rozporządzeniu.

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2009-06-18 22:49:11
GOŚĆ
Moim zdaniem ten kocioł stanowi źródło energetycznego spalania paliwa - gazu, o mocy zainstslowanej do 2,29 MW, a więc ponad 1 MW.
Dolna granica wydajności nie ma tu zadnego znaczenia. Kocioł wytwarza energię cieplną z normalnego energetycznego spalania paliw. Para wodna jest jedynie nosnikiem energii cieplnej.
Masz pozwolenei na emisje - to dobrze.

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2011-11-10 12:41:38
Sandra_G
Ja uważam jednak inaczej, skora para jest używana do wtryskarki i formuje tworzywo sztuczne to nie jest źródło energetyczne , Więc moga też byc emitowane inne substancje niz charakyerystyczne dla spalania paliw. jesli para bezpośrednio oddziałuje na tworzywo sztuczne. Wówczas nalezy się pozwolenie i emuisje w kg/h , no chyba że nie przekracza 10%

Re: zgłoszenie instalacji

Wysłany - 2011-11-10 15:34:49
Sandra_G - mylisz się. Od kilkudziesięciu lat to jest rozstrzygnięte co jest a co nie źródłem energetycznym ;-) Tu energia chemiczna w paliwie jest przenoszona z reakcji spalania do innego nośnika - pary wodnej, a to czy do ogrzewania domu, biura, hali albo plastiku w maszybe ciepło z tego nośnika będzie wykorzystane nie ma najmniejszego znaczenia.
Gdyby ciepło spaliny bezpośrednio było wykorzystywane... Szczególnie "krzyżowałby się" strumień spalin ze spalania z innym strumienieim i unos byłby z obu (np. przypadek suszenia czegoś spalinami) - no to co innego! Ale też rozporządzenie przewiduje spalanie inne niż energertyczne z "czystymi" spalinami. No ale chyba nie doczytałaś ;-) Pisałem zresztą chyba o tym już 2,5 roku temu kiedy jeszcze ten wątek "zył" ;-)
Jeśłi wiec uzyskali pozwolenie, organ potraktował to jako źródło technologiczne. Osobiście uważam, zę jest to energetyczne spalanie paliw i od 15 MW podlega pozwoleniu, jako że gazowe.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 18 z 18

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy