Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-04-15 18:08
Odsłony - 50161
GOŚĆ
mam pewne pytanie :

odpad z płyty wiórowej powstaje na etapie produkcji mebli , potem jest spalany w przyzakładowej wytwornicy ciepła i powyżej w tej dyskusji ktoś powiedział ze jak najbardziej odpad w postaci tej płyty może zyskać status produktu ubocznego.
Fakt iż odpad z płyty wiórowej jest klasyfikowany pod kodem 030105 może być używany w spalaniu ? przecież to jest odpad chlorowcopochodny? Wg mnie nie wolno tego palic w zwykłych piecach.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-04-16 12:38:07
GOŚĆ
Jeżeli odpad sklasyfikowany został jako 03 01 05 - można go spalać w piecykach zgodnie z rozporządzeniem w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku. Jeżeli drewno jest np. impregnowane substancją niebezpieczną - mamy kod 03 01 04*. A to juz odpad niebezpieczny i można go spalać wyłącznie w instalacji termicznego przekształcania odpadów.

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-04-16 09:59:06
Clorowcopochodny? Żywice formaldehydowe są stosowane do wiązania wiórów w takich płytach... Też te naklejane na powierzchni "ozdobniki" i stosowane do ich zabezpieczania lakiery raczej chlorowcopochodnych nie zawierają?
Co do spalania... Wszyscy mówią, ze nie wolno, jednak wszędzie się je spala ;-) Moim zdaniem nie powinno stanowić problemu spalanie - o ile źródłą spalania będą porządne a nie kociołki jakieś rzemieślicze stosowane. Nie traktowałbym tego jako termicznego unieszkodliwiania odpadów jednak, jak się to próbuje robić. Próbuje - bo w rzeczywistości nie się nie robi, chyba, ze jakaś "afera" wybucha w danej firmie ;-)

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-04-27 20:36:20
zuza
Nie wprowadzaj ludzi w błąd!!!. Zgodnie z rozporządzeniem jakie cytujesz płyty wiórowe można wykorzystywać do wykonywania drobnych napraw, a spalać można trociny, wióry, ścinki drewno inne niż wymienione w 03 01 04* z wyłączeniem ścinków i trocin pochodzących z obróbki płyt wiórowych. Proponuję ponowną lekturę rozporządzenia.

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-04-28 08:12:40

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-04-29 18:17:31
zuza
a chodzi o ten wpis GOŚCIA "Wysłany - 2014-04-16 12:38:07 ", który z takim huraoptymizmem komentuje możliwość spalania płyty wiórowej w piecykach przez osoby fizyczne :)

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-04-29 19:58:32
zuza - chyba coś niezbyt dobrze przeczytałaś? Gość jednoznacznie pisze o odpadach "czystych" a nie o odpadach niebezpiecznych (drzewnych zanieczyszczonych substancjami niebezpiecznymi) - tu jednoznacznie pisze o spalaniu (unieszkodliwianiu termicznym czy jak to się teraz słownikowo nazywa) w instalacjach... Przeczytaj jeszcze raz ten post.

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-05-02 16:15:53
zuza
sam przeczytaj dokładnie. Gość pisze o płytach wiórowych i nie jest ważne czy czyste czy inne (niebezpieczne), spalać ich nie wolno. Nawet jeśli odpad sklasyfikowany jest jako 03 01 05 to w rozporządzeniu to jest z wyróżnikiem ex (ma ograniczenia) i właśnie płyta wiórowa jest wyłączona z R1. To byłoby na tyle

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-05-02 16:16:14
GOŚĆ
Zuza - powyższe rozporządzenie, załącznik i punkt 22: kod 03 01 05 wykorzystanie R1. I jeszcze raz przeczytaj dokładnie, o czym pisze Gość we wspomnianym przez Ciebie poście ....powinnaś przeprosić ;-)

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-05-04 17:29:25
ech... szkoda gadać ;-)

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-05-05 20:01:28
lakiluk
Ale dla przedsiębiorcy, który chce spalać takie odpady w piecu i tak nie ma zastosowanie rozp. w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, oraz dopuszczalnych metod ich odzysku.Pomijam fakt czy jest ten odpad tam wymieniony czy nie. Myślę że jak chcesz palić tym jako odpadem to trzeba i tak posiadać zezwolenie na odzysk R1 (o ile nie zarejestrujesz jako produkt uboczny) - jeżeli jesteś przedsiębiorcom. Pytanie czy wchodzisz w termiczne przekształcanie? Czy można powiedzieć że ten rodzaj odpadu jest wyłączony z jego stosowania na podstawie art. 163 ust1 pkt. 5.

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-05-06 09:54:50
zuza
jakby za co mam przeprosić? - punkt 22 owszem jest R1, ale z wyłączeniem wszelkiego co dotyczy płyt wiórowych (ścinki, wióry, trociny). Za co zatem mam przeprosić? Za to, że umiem czytać?

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-05-06 12:31:47
zuza - czy Ty musisz aferę z niczego robić? Powiedz, gdzie gość z 2014-04-16 12:38:07 napisał o płytach wiórowych> No 5 razy przeczytałem i słowa o płycie nie ma. O odpadzie owszem... A Ty się uczepiłaś jak rzep psiego ogona płyt wiórowych. Płyty wiórowe są spajane żywicami, stąd z zasady zawierają substancje niebezpieczne. Jednak gość pisze o odpadach sklasyfikowanych jako 03 01 05, które można spalać a ni o płytach sklasyfikowanych jako 03 01 05. Ogarnij się trochę.
A generalnie - co robisz jak widzisz, że ktoś spala odpady płyt wiórowych albo jakiś gorszy syf, bez wymaganego pozwolenia i w instalacji do tego nie przystosowanej?

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-06-08 18:38:25
GOŚĆ
Ciekawe.
Jak płyta wiórowa leży na stole, albo zbudowano z niej szafę to mebel ten nie jest produktem niebezpiecznym.
Jak taka płytę połamię i położę w kotłowni to "z urzędu" staje się odpadem niebezpiecznym.
Ciekawa konkluzja.

Dlaczego więc wiórki drzew liściastych stosowane w dymogeneratorach wędzarniczych nie kwalifikujemy do produktów niebezpiecznych.
przecież w dymogeneratorze generujemy i wprowadzamy do powietrza choćby fenole czy aldehydy, czyli substancje niebezpieczne.


Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2014-06-09 22:45:46
No też widzę tu sporo hipokryzji. Bo drewno, wbrew pozorom, nie jest jakimś "czystym" paliwem, tylko dlatego, że jest naturalnego pochodzenia.
Najbardziej nie rozumiem braku chęci do podejmowania działań przez państwo (organy) do ustanowienia określonych kryteriów dla tego typu odpadów. Są technologie (kotły) pozwalające spalać bardzo bezpiecznie takie odpady, bez potrzeby prowadzenia postępowania "w kierunku" termicznego unieszkodliwiania i pozwolenia na taki odzysk, czy tam po nowemu przetwarzanie. Nie mówię tu o kociołkach domowych czy w jakichś małych "stolarniach" gdzie rzeczywiści proste kociołki się stosuje do ogrzewania pomieszczeń czy suszarni, jeśli ktoś dosusza drewno dodatkowo. Znam instalacje z których wielokrotnie więcej leci substancji pochodzenia organicznego, stanowiących uciążliwości dla środowiska i przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców niż nowoczesne instalacje w których się spala odpady płyty (nie z nieba - z pomiarów).
No ale MŚ w ostatnich latach tak działa jaką mają stronę www, której nie mają właściwie ;-)

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2017-01-19 21:55:51
GOŚĆ
plytą wiorową nie można palić a najciekawsze jest to że brykietem zrobionym z tejże plyty już mozna

Re: Produkt uboczny - odpad płyty wiórowej

Wysłany - 2017-02-14 06:50:25
GOŚĆ
witam
to w końcu można takimi odpadami wiórami palić czy nie, czy można to składować np. na składowisku odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne? znam firmę która ma dużo takich wiórów po cięciu, obróbce płyt , co ma z tym robić żeby było to zgodne z prawem i jaki to kod odpadu jest w ogóle?

Wysłany - 2018-12-19 23:10:31
GOŚĆ
Zamów sobie kontener za 200zl i będziesz miał problem z głowy. A jeśli chodzi o palenie to smród z tego jak z plastiku i osadza się na scianach pieca i komina. Zrobisz co zechcesz.

Wysłany - 2022-10-09 09:23:59
GOŚĆ
Kontener za 200zł? Śmiech...

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 18 z 18

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy