Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-01-20 19:47
Odsłony - 7485
GOŚĆ
firma w procesie technologicznym i badawczym odprowadza do kanalizacji ścieki zawierające śladowe ilości cyjanków i fenoli. czy jest jakieś minimalne dopuszczalne ich stężenie aby nie musieć wnioskować o pozwolenie wodnoprawne zgodnie z rozporządzeniem Dz.U. z 2008 nr 229 poz. 1538? czy zlecenie badań w akredytowanym laboratorium i uzyskanie wyników poniżej czułości metod badawczych stosowanych przez to laboratorium może być w razie kontroli dowodem potwierdzającym, że nie trzeba posiadać pozwolenia wodnoprawnego? jeśli tak co ile zlecać takie badanie?
z góry dziękuję za pomoc :)
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-01-20 23:05:43
Nie ma znaczenie czy są tam cyjanki czy nie. Firma podlega pod szczególne korzystanie z wód i jest ZOBOWIĄZANA DO POSIADANIA POZWOLENIA WODNOPRAWNEGO. Wszystko jest opisane w ustawie Prawo wodne. Poza tym jest mnóstwo innych zanieczyszczeń w ściekach typu ChZT, nikiel, rtęć, ołów, zawiesina itp. które na bank tam występują..
A więc do boju z operatem wodnoprawnym :)
Pozdrawiam

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-01-21 16:16:51
GOŚĆ
Spokojnie. Wykonaj analizę ścieków i sprawdź dokłądnie co odprowadzasz i w jakiej ilości. Potem zerknij, czy wprowadzasz substancje szczególne dla środowiska wodnego, których odprowadzanie w ściekach wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Poza tym większość odbiorców w umowie na odprowadzanie ścieków określa parametry, które do administrowanej przez nich kanalizacji możesz wprowadzać.

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-04 11:36:53
ja
tzn. że jeśli mieszczę się w wartościach określonych w umowie przez zakład oczyszczania ścieków, to nie muszę posiadać pozwolenia wodnoprawnego?

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-04 18:01:47
GOŚĆ
Musisz, jeśli chociaż jedna z substancji będzie wymieniona w rozporządzeniu - liczy się że jest obecna, nie ważne ile.

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-04 17:52:41
To, że parametry ścieków są zgodne z umową z zakładem oczyszczania nie znaczy, że nie jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych. Kolega wyżej napisał już warunek kiedy trzeba uzyskać pozwolenie.

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-12 21:37:12
GOŚĆ
A jeśli firma odprowadza te ścieki do szamba zlokalizowanego na terenie działki do niej należącej? Punkt 10 ustępu 1 art. 122 prawa wodnego "wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego...". Szambo nie jestem własnością innego podmiotu i co w tej sytuacji? Z góry dziękuję za pomoc :)

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-13 08:02:59
GOŚĆ
Na szmbo nie musisz mieć pozwolenia wodnoprawnego. Ustawa i akty wykonawcze wszystko precyzują.

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-26 09:27:36
GOŚĆ
wITAM, GOŚCIU Z 13 MAJA 2010 PISZE, ŻE NIE POTRZEBA POZWOLENIA WODNOPRAWNEGO NA SZAMBO. A CO W TAKIEJ SYTUACJI:
śCIEKI PRZEMYSŁOWE Z BETONOWEGO PLACU ZE SPADKAMI KIEROWANE SĄ DO SEPARATORA SUBSTANCJI ROPOPOCHODNYCH, A NASTĘPNIE TE OCZYSZCZONE ŚCIEKI PRZEMYSŁOWE KIEROWANE SĄ DO ZBIORNIKA WYBIERALNEGO-SZAMBA. Z SZAMBA ŚCIEKI WYBIERA ZAKŁAD GOSPODARKI KOMUNALNEJ. jAK WASZYM ZDANIEM POWINNO BYĆ? NIE UŚMIECHA MI SIĘ PONOSZENIE KOLEJNYCH WYDATKÓW NA OPERTA ITD. DZIĘKUJĘ ZA PODPOWIEDZI

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-26 10:10:02
GOŚĆ
Ja bym poszerzył pytanie.
Czytając to co napisał Gość z 13 MAJA 2010 mozna odnieść wrażenie, że jak założę garbarnie czy inny zakład, zrobię sobie szambo to bede mógł tak wlewać co tylko mi się podoba.
Czy tak jest w rzeczywistości?

Nie znam tematy od strony prawa, ale zaciekawiło mnie to tak z praktycznego punktu widzenia

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-26 14:42:11
GOŚĆ
ŚCIEKI PRZEMYSŁOWE, O KTÓRYCH PISZĘ WYŻEJ POCHODZĄ Z MIEJSCA MAGAZYNOWANIA POJAZDÓW PRZYJĘTYCH DO STACJI DEMONTAŻU. NA PLACU STOJĄ SAMOCHODY NA KTÓRE SPADA DESZCZ ITP., TO SPŁYWA DO SEPARATORA, A DALEJ DO SZAMBA. I CO O TYM MYŚLISZ?

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-26 15:03:41
GOŚĆ
Sprawa pozwolenia na szambo!!

Mamy tu dwa pojęcia
- kanalizacja czyli odprowadzanie ścieków bezpośrednio do oczyszczalni kwestię pozwoleń reguluje ustawa prawo wodne i ochrony środowiska

- szambo i wywóz pojazdami asenizacyjnymi reguluje ustawa o utrzymaniu porządku

POŚ i PW wszedzie mówi o kanalizacji, szambo (zbiornik bezodpływowy) nią nie jest i nigdzie nie jest napisane ze na zrzut ścieków do szamba wymaga uzyskania pozwolenia.

W drugim przypadku powinna być ewentualnie zwykła umowa z odbiorcą określająca parametry ścieków i koniec
ekopolis

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-26 17:34:06
A czy to co jest w szambie jest ściekiem?
Wywożenie zawartości szamba wynajętym taborem posiadającym stosowne powzwolenia/zezwolenia do punktu zlewnego jest wprowadzaniem ścieków do urządzeń kanalizacyjnych ;-) Jeśli są to ścieki przemysłowe, wymaga to pozwolenia.

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-05-27 13:09:03
GOŚĆ
Panie wlo
tu się Pan myli, nie kwestionuję faktu czy jest to ściek.
Inna sprawa to w takim razie kto wprowadza do urządzeń kanalizacyjny?

Zakładam że mam szambo, zlecam usługę oczyszczania szamba płacę za wywóz firmie co posiada pojazd asenizacyjny (sprawdzam czy ma na to pozwolenie) i tu moja rola się kończy. Stroną dla oczyszczalni jest firma co przywozi a nie ta co wytworzyła (podobna sprawa jak z odpadami)

PS W szambie są nieczystości płynne (definicja ustawowa)

Nie jest wymagane pozwolenie taka jest moja interpretacje reszta to jest naciągane.w mojej ocenie

Chyba napiszę pismo z prośbą o interpretację w tej sprawie aby mieć kwit na piśmie

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-09-08 10:02:41
Ania
W rurze są ściekiem a w szambie nieczystościami płynnymi....hmmm, ściek to ściek, trafia on do urządzeń kanalizacyjnych innego podmiotu czy to za pomocą rury czy samochodu...pozwolenie wodnoprawne jest wymagane, "innym podmiotem" jest tu przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne czy też właściciel oczyszczalni a urządzeniem kanalizacyjnym punkt zlewny na oczyszczalni.

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-09-08 15:35:40
GOŚĆ
Pani Aniu sama pani podała odmienne znaczenie ściek - kanalizacja, nieczystości - szambo. Trzymając się literalnie na nieczystości nie ma pozwoleń wodnoprawnych.

1 Proszę o wskazanie artykułu który mówi iż na gromadzenie nieczystości płynnych w zbiornikach bezodpływowych potrzeba pozwolenie wodnoprawne

Jeżeli uznamy że nieczystość w naszym szambie jest ściekiem który wywozi mi wynajęta firma mająca to (nie musi mieć pozwoleń na opróżnianie zbiorników bo są tylko na wywóz nieczystości i odpadów a ściek nie jest jednym ani drugim). Musi mieć pozwolenie wodnoprawne na zlewanie ścieków w zlewni. Tutaj wprowadzającym jest firma wywożąca a nie "wytwarzająca ściek"
Pozdrawiam
pszczola


Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-09-08 20:44:17
pszczola - a czy ktoś mówi o pozwoleniu na gromadzenie? Definicja ścieków jest jasna... W słowniczku ustawy - Prawo wodne jest to dokłądnie opisane. A szambowozy świadczą tylko usługę, nie stają sie posiadaczem "tego czegoś" co wywożą ;-)

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-09-09 10:19:59
Ania
To nie moja definicja, ja tylko zastanawiałam się głośno nad wczesniejszą wypowiedzią GOŚCIA...Tak jak pisze wlo, pozwolenie jest wymagane na odprowadzanie ścieków a nie na ich gromadzenie, a o tym czy coś jest ściekiem mówi definicja a nie decyduje to czy znajduje sie w rurze czy czasowo w szambie...
Prawo wodne mówi o tym, że na wprowadzanie ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego do urządzeń kanalizacyjnych (czyli do kanalizacji a także do oczyszczalni ścieków pośrednio poprzez szamba szczelne i wywóz wozami asenizacyjnymi) należących do innych podmiotów (zakładów) wymagane jest pozwolenie wodnoprawne.
Zresztą sama napisałam kilka takich wniosków, więc nie mam wątpliwości co do poprawności mojej (i nie tylko) interpretacji przepisów

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2010-09-09 14:37:44
GOŚĆ
Sęk w tym, ze gromadzenie ścieków podlega pod ustawę o utrzymaniu porządku a zrzut do kanalizacji pod ustawę prawo wodne -

Argument iż zrobiło się kilka takich operatów i uzyskało decyzję nie jest z definicji słuszny bo jest masę decyzji wydanych bez podstawy prawnej.

Posiadaczem też jest ten kto płaci fakturkę zatem strona dla oczyszczalni jest firma świadcząca usługę wywozu nieczystości a nie podmiot który je wytworzył!!!

Jak wynajmuje firmę aby wyczyściła separator to ona jest wytwórcą i posiadaczem odpadu, a nie tylko wywożącym.

Często powstaje też pytanie co jest odpadem a co ściekiem!!!!
http://www.komunalny.pl/index.php?name=archive&op=show&id=8166


PS Co tak uparliście się ze to jest ściek, proszę a moze zrobimy analizę w której wykażemy iż jest to nieczystośc płynna

Nieczystości płynne - są to czasowo gromadzone w szczelnych zbiornikach nie posiadających odpływu

Czy firma która ma szambo do gromadzenia "ścieków" chyba spełnia kryterium aby uznać iż to co w nim gromadzi jest nieczystością płynną.?!

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2011-01-04 10:35:34
GOŚĆ
w prawie wodnym nie ma słowa o nieczystościach płynnych

gromadzic ścieki w zbiornikach bezodpływowych każdy moze bezpozwolenia póki sie ktos tym nie zainteresuje, to wtedy moga byc problemy w zaleznosci co tamm sobie trzymamy, bo jesli powstaja ciogle a zbiorników nie przybywa to co sie dzieje z tymi sciekami?

PW mówi że trzeba miec pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie ściekow do wód i ziemi z malymi wyjatkami

oraz na wprowadzanie sciekow przemysłowych zawierajace substancje szczegolnie niebezpieczne dla srodowiska wodnego do urządzen kanalizacyjnych czy tez dowożenie na oczyszczalnie scieków. Pozwolenie sklada sie wraz ze zgodą podmiotu który te scieki od nas odbierze czy rurą czy poprzez szmbowóz, czy tez wezme wiadro i zaniosę ;)

Ja przez 0,03 Cu musze starać sie o pozwolenie wiec nie wązne czy jest tego 1000 mg czy 0,00001 to pozwolenie musi być.

ps. ilosc Cu w sciekach wprowadzanych do wód czy tez do urządzeń kanalizacyjnych nie moze przekroszyć 1 mg/l, a w wodzie do picia dopuszcza sie do 2mg/l ... piekny absurd co nie?

Re: pozwolenie wodnoprawne (cyjanki, fenole)

Wysłany - 2011-04-13 15:29:04
GOŚĆ
A co stanie się jeśli ścieki przemysłowe z szamba jakiegoś zakładu przemysłowego zostaną wywiezione do punktu zlewnego wozami asenizacyjnymi przedsiębiorstwa wod- kan? . Czy wtedy wytwórca tych ścieków (zakład przemysłowy) ma mieć pozwolenie wodnoprawne? Bo wygląda na to, że jest to wprowadzanie jego ścieków przemysłowych przez zakład wod-kan do własnej kanalizacji.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 20 z 22

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy