Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-23 11:16
Odsłony - 3237
Iwona
Witam
Mam taki problem , prowadze firmę transportową posiadam decyzje na tranport i zbieranie odpadów .Podczas ostatniej kontroli przez Inspekcje Transportu Drogowego kierowca został ukarany mandatem za nie posiadanie w pojeździe karty przekazania odpadu na przewożony ładunek.Karty są wystawiane zbiorczo tak jak pozwala na to ustawa.W takim razie mam pytanie czy kierowca musi mieć każdorazowo do transportu kartę przekazania odpadu , czy nie ma takiekiego obowiązku.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek
Odpowiedzi

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-23 15:48:31
dar
nie znam przepisu, który zobowiązuje do posiadania karty przekazania odpadu przez kierowcę. Chyba ITD przesadziło - jakiej kwalifikacji czynu użyli podstawa ukarania powinna byc umieszczona na mandacie?. Można sie od takiego mandatu odwołać do Sadu Grodzkiego chyba w terminie 7dni (to trzeba sprawdzić)

Pozdrawiam

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-24 09:14:49
Iwona
Dzięki za odpowiedź ,ITD posłużyło się art 36 ust.1ustawy o odpadach.Ewidencję, o której mowa w ust.1, prowadzi się , z zastrzeżeniem ust.5.Wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne z naruszeniem obowiązku wyposażenia kierowcy w odpowiednie dokumenty.Dalej art.36 ust.7 , 7a i 8.Kara 500 zł !!Nadmieniam że ewidencja jest prowadzona w firmie nie w kabinie kierowcy.

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-24 14:32:52
dar
No, to ITD dało d... m.in. dlatego, że art. 36 samoistnie nie stanowi podstawy do jakiewgokolwiek karania. karanie wynika z art. 7...ileś - nie pamiętam chyba 76, ust. 6 ustawy o odpadach. W każdym razie mandat dani niesłusznie
Pozdro dla ludków

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-24 14:50:35
Iga
A mnie się wydaje, że jednak ITD miała prawo ukarać. Wożąc odpady (często niebezpieczne) ktoś musi mieć możliwość wglądu co jest na samochodzie. A kto jest bardziej do tego uprawniony niż ITD czy policja.
Ponadto KPO, to nie ewidencja (proces ciągły) lecz poświadczenie, co akurat w danym czasie jest przewożone.
Może jednak się mylę. A w art.od 70. nie ma wzmianki dającej podstawę do ukarania za brak KPO
Pozdrawiam Iga

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-24 15:19:46
dar
byc może dla dobra nadzoru nad przemieszczaniem ładunku wskazane jest posiadanie karty przekazania jednak do tego nie zobowiazuje obecne prawo, a według tego prawa szczególnie organy kontroli powinnny sie stosować (nie do tego co może im sie wydaje za słuszne). co do art. 70, ust. 6 to jest to jedyna podstawa do nakładania grzywny za brak ewidencji odpadów, w tym brak karty przekaznia odpadów stanowowicej składową ewidencji odpadów. Nie mozna dac mandatu opierajac sie o art. 36, który o karaniu nic nie mówi traktuje jedynie o obowiazku prowadzenia ewidencji ale nie o karaniu

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-25 16:19:24
GOŚĆ
Szanowna Igo,
KPO nie jest potrzebne dla kierowcy, chociażby dlatego iż KPO ma dokumentować oddanie odpadu i jego przyjęcie przez 2 podmiot.
Faktem jest iż przewoźnik winien mieć udokumentowane co przewozi, zatem może to być dokument wz. W swoim zakładzie wydaje również odpady niebezpieczne na które wystawiam jedną kartę zbiorczą. Natomiast zawsze muszę wystawić List przewozowy zgodnie z przepisami ADR.
Niedawno prowadziłem również pewien spór kto powinien wystawiać dokumenty ADR w przypadku gdy na podstawie umowy towar z chwila załadunku w naszym zakładzie staje sie własnością odbiorcy, zatem wówczas z chwila wyjazdy z mojego zakładu nie jest on już mój wówczas to odbiorca winien wystawić dokument ADR na przewóz towaru, a nie wytwórca.
Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-25 21:27:25
Iwona
Nawiązując do dyskusji ITD zwróciła się o przesłanie zbiorczej karty przekazania odpadu i jeśli takowa jest w Firmie to wszystko ok.Mam jeszcze jedno pytanie może ktoś zna na nie odpowiedż .Często korzystam z usług Firm transportowych do przewozu odpadów.Muszę nieźle się naszukać , aby znaleść taką która posiada pozwolenie na transport odpadów.Mam pytanie czy ja powinnam żądać takiego pozwolenia czy nie jest to mój problem tylko przewoźnika.Czy ma jakieś znaczenie czy jest to ładunek po Kraju czy za granice.
Dziękuję i proszę o włączenie się do dyskusji osoby mające jakieś doświadczenia w tym temacie.
Pozdrawiam Iwona

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-26 06:57:42
Andrzej
Do Iwony. Na ten temat była juz dyskusja na forum miedzy moją osobą a kolegą Darem. Zobacz wątek dotyczący decyzji dla transportu

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2007-04-26 09:05:45
GOŚĆ
Powinnaś, szkopuł jest w tym iż do czasu przekazania odpadu odpadu firmie x ty ponosisz pełną odpowiedzialność za odpad również w czasie transportu.


Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2008-09-30 08:43:24
Iwan
Czy wspólnota mieszkaniowa powinna mieć karty przekazania odpadów

Re: Obowiązki firm transportowych

Wysłany - 2008-10-01 13:46:16
dar
Jeśli myślisz o odpadach komunalnych to nie musi miec KPO jeśli o innych odpadach to zależy czy wykorzystujesz je na wlasne potrzeby -art 36 ust 1 i 2 i 3 ustawy o odpadach

Ilość rekordów 1 do 11 z 11

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy