Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 09:10
Odsłony - 1194
GOŚĆ
Bardzo proszę o informację nt rozporządzenia w sprawie emisji gazów i pyłów do powietrza.

Zleciliśmy wykonanie raportu ale czy w tej sytuacji firma wykonująca raport może go wykonać?

Czy ktoś jest w podobnej sytuacji i jak do tego podchodzą urzędy?

Bardzo dziękuję za pomoc.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 11:38:51
AG
Jeśli ktoś nie ma wiedzy na temat ochrony środowiska, to najlepiej zlecić opracowanie dokumentacji odpowiedniej firmie. Urząd oczywiście musi to przyjąć. We wniosku i tak musi podpisać się osoba uprawniona do reprezentowania podmiotu. Rozumiem, że chodzi o pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza?

AG

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 14:32:13
roger
Nowe rozporządzenie w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu ma zostać wydane (podobno) pod koniec grudnia. W tym momencie nie ma obowiązujących przepisów ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby firma wykonująca raport już zaczeła go robić. Po wyjściu rozporządzenia dokona aktualizacji.

Pozdrawiam

roger

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 15:33:24
GOŚĆ
roger - dobry jesteś... Dokona aktualizacji - za darmo?
Najlepiej czekać. Należałoby ostro zjechać MŚ - nie wierzę, że myśleli o tym wcześniej, bo by ieli wcześniej rozporządzenie. Obudzili się ostatniego dnia jak ludzie zaczęli dzwonić - sam dzwoniłem dzień po wygaśnięciu obowiązującego - mieli mieć gotowy, uzgodniony projekt ;-) Ciekawe, ze data na projekcie opublikowanym w sieci była "nieco" późniejsza... Mimo, ze praktycznie nic się nie zmienia w rozporządzeniu z ważnych dla przygotowania wniosku rzeczy, proces legislacyjny trwa... Szczególnie, że MŚ musi w porozumieniu z MZ wydać rozporządzenie.
Ja przygotowuję wnioski, załączając odpowiedź MŚ jaką dostałem w tej sprawie. Załatwia to sprawę całkowicie. Jedyny problem, ze muszą urzędy czekać na opublikowanie rozporządzenia. Nie będzie trzeba nic aktualizować oczywiście, jeśli z głową wykonawca przygotowuje wniosek, w szczególności dokonuje obliczeń.

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 16:22:16
nie zalogowało mnie... podpisuję się więc pod powyższym postem ;-)

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 16:33:25
do wlo
ale decyzji nie wydają? tylko czekają na wydanie rozporządzenia.
no bo u mnie tak właśnie jest i się wystraszyłem że w innych województwach inaczej:)

podobnież pod koniec stycznia może będzie nowe rozporządzenie.
mnie też zalewa krew na tę urzędniczą machinę, która nie wiem czy zaspała, czy z premedytacją działa jak działa.

do gościa z 2009-12-03 09:10:
decyzja środowiskowa nie ma nic do tego. może być spokojnie wydana bez tego rozporządzenia nieszczęsnego.
od czasu utraty moce opracowaliśmy i uzgodniliśmy już kilka raportów.


pozdrawiam

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 17:37:12
roger
wlo,
co do aktualizacji to kwestia umowy. Oczywiste jest, ze nikt nam tego za darmo nie zrobi po zapłaceniu za raport;-) Poza tym napisałem "aktualizacja" trochę na wyrost. Wiadomo, że chodzi raczej o kosmetykę biorąc pod uwagę fakt, że znaczących zmian w rozporządzeniu nie będzie. Co do reszty to się zgadzam - MŚ nie popisało się.

Bartosz,
widzę, że masz jeszcze inne informacje niż ja odnosnie wydania rozporządzenia. Mam nadzieje, że to będzie jednak koniec grudnia ...

Pozdrawiam

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 18:47:00
Panowie! Ja miałem informację, bezpośrednio z ust Ważnej Osoby w MŚ, że rozporządzenie będzie na początku listopada! Było - poddane konsultacjom do początku listopada ;-)
Z odpowiedzi z MŚ (Departament Prawny) - z 19 października - wynika, ze prace nad rozporządzeniem "dobiegają końca". Ponadto "przewiduje się, że publikacja może nastąpić w listopadzie".
Z odpowiedzi DZKiOA w MŚ natomiast wynika, że można stosować metodykę "określoną do niedawna jako referencyjna w dotychczasowym rozporządzeniu" - no to oczywiste akurat. Natomiast organy nie mogą podejmować rozstrzygnięć niestety. Wiem, ze po złożeniu wniosku przesyłają wnioskodawcy pismo informujące o sytuacji.
Co do decyzji środowiskowych i raportów... Tu nie ma rozstrzygnięć wydawanych w firmie pozwoleń. Raporty zawierają obliczenia tylko w celu ustalenia czy planowane przedsięwzięcie (często bez konkretnych na tym etapie rozszrygnięć czy rozwiązań projektowych) dotrzymywać będzie standardów. Nie określa się w decyzji limitów żadnych, więc spokojnie organy mogą wydawać decyzje środowiskowe na podstawie kart i raportów zawierających obliczenia wg "starego" rozporządzenia.

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 18:51:44
Ciekawsze jest pytanie o brak pozwolenia i wysokość opłat za korzystanie ze środowiska. Mam nadzieję, ze do tego nie dojdzie, ale mam sytuację u jednego klienta, ze z końcem grudnia kończy się pozwolenie. Wniosek o wydanie nowego jest już od miesiąca złożony - czyli firmie nie można zarzucić zaniedbania... Jeśli nie będzie pozwolenia od 1 stycznia - co wtedy? Ciekaw jestem co ma za znaczenie lansowany termin "ciągłość regulacji"? Ma być zapewniona dzięki wydaniu rozporządzenia ze wsteczną datą, z dniem wygaśnięcia starego. Tylko co ma to za znaczenie dla firmy, skoro organ NIE MOŻE wydać pozwolenia z datą wsteczną?

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 19:07:19
wlo, ja mam poskładane pozwolenia zintegrowane i TEORETYCZNIE decyzje są już napisane, ale nikt nie chce wydać bez wejścia w życia nowego rozporządzenia.
Ta sytuacja jest dosyć krzywdząca dla inwestorów, ale w urzędzie nikt sie tym nie przyjmuje.
Nie sądzę więc żebyś zdążył w uzyskaniem decyzji dla Twojego klienta. Czego Ci z całego serca życzę.
Co wtedy? dobrze wiesz jak to się skończy. inwestor zapłaci zwyżkę za brak pozwolenia a urzędasy znowu górą.


Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 19:14:11
No zintegrowane to pozwolenie - oczywiste, ze nie chcą widać - złamią prawo jeśli wydadzą.
Czy zapłacą? Jeśli to będzie 2 tygodnie to nie będzie dotkliwe, bo akurat to firma zimą wegetująca - więc niewiele jest emisji, z kotłowni tylko trochę z pojazdów... Produkcja właściwie stoi. Ale to jeden przypadek. Co z tymi, którzy już nie mają pozwoleń? Co z tymi, którzy nie mogą oddać instalacji bo bez pozwolenia inspekcja nie podpisze odbioru? Są co prawda wyroki sądów, któe jasno mówią, że z winy (bardzo podobne w sumie sprawu) organów nikt nie może ponosić krzywdy... No ale z tym właśnie trzeba do sądu administracyjnego co najmniej iść.

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 22:39:27
GOŚĆ
Czyli co Ci którym wygasa decyzja z końcem roku mają do czasu wydania nowej płacić opłaty podwyższone??? To chyba jakiś ponury żart....

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-03 23:17:24
roger
U mnie niestety też wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego stoi w miejscu. Co do podwyższonych opłat za emisję z powodu braku aktualnych decyzji to na konta urzedów poleci niezła suma pieniędzy ... a może o to własnie chodziło?;-)

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-04 09:05:14
roger - nie ma co się spisku doszukiwać ;-) Ktoś po prostu dał ciała. Zapomnieli, że dwa lata temu w ustawę zmienili i dali sobie aż dwa ata na wydanie nowego rozporządzenia.
Bo nie wierzę, że choćby rok temu zaczęli pracę nad projektem. Tym bardziej, że z rozmowy wynikało, że to rozporządzenie to pikuś - przecież "nic się nie zmienia oprócz wyłączenia parków narodowych". Jestem święcie przekonany, że telefony ludzi (takich jak ja - firm zainteresowanych ze względu na świadczone usługi, urzędników itd.) spowodowały popłoch w MŚ. Data na projekcie nie jest datą sprzed roku czy nawet kwartału (sprzed wygaśnięcia rozporządzenia) - on został przygotowany znaczeie później! A to znaczy, ze ktoś tam zaniedbał swoje obowiązki ;-)
Ciekawe, ze nie ma dostępu do tego projektu na stronie MŚ od dość dawna.

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-06 13:25:07
Co to za "afera" ze złożeniem dymisji przez ministra środowiska jest?

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-06 19:52:01
Environmental Gate :)))

Re: emisja gazów i pyłów

Wysłany - 2009-12-07 14:51:41
W takim razie można się spodziewać powołania kolejnej sejmowej komisji śledczej ;-)

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 16 z 16

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy