gartija.pl > artykuły
Paliwo z odpadów
Odsłon - 14696
#orivne
autor:
2005-09-01

Jednym z najnowszych kierunków przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych jest tzw. recykling chemiczny. Proces ten staje się coraz bardziej popularny z uwagi na możliwość odzysku cennych składników niezbędnych do produkcji paliw płynnych. Mając na uwadze nieustannie rosnące ceny benzyny, oleju napędowego czy grzewczego pomysł takiego wykorzystania odpadów jest szczególnie warty zaprezentowania.

Podstawowym rodzajem tworzyw sztucznych, które mogą zostać wykorzystane w procesie produkcji paliwa są tworzywa plastyczne z grupy tworzyw poliolefinowych, czyli polietyleny i polipropyleny. Ich dostępność na rynku jest niemal nieograniczona, jako że tworzywa te są najczęściej wykorzystywane do wytwarzania szerokiej gamy produktów typu folie opakowaniowe, butelki do chemii gospodarczej, torebki, części samochodowe, meble, zabawki itp. W chwili obecnej jedyną trudnością może okazać się ich odzysk z rynku, jednak biorąc pod uwagę coraz większą liczbę nowoczesnych stacji przetwórczych odpadów, czy działające już w wielu miastach systemy selektywnej zbiórki odpadów, wydaję się, że ze stałym dostępem do tego rodzaju surowców nie powinno być już wkrótce problemu.

Proces produkcji paliwa z odpadowych tworzyw sztucznych oparty jest na ich przekształceniu w substancję płynną. Odbywa się to w specjalnym piecu, do którego dostarcza się uprzednio przygotowane i pozbawione zanieczyszczeń tworzywa, a następnie podgrzewa do temperatury maksymalnie 400 °C. Kolejnym etapem procesu jest dodanie odpowiedniego katalizatora, który powoduje szybkie odparowanie roztopionej masy. W wyniku skraplania powstaje wielocząsteczkowy kondensat, bardzo podobny w swym składzie do węglowodorowych związków ropy naftowej. Półprodukt ten jest surowcem odbieranym przez rafinerie i wykorzystywany do produkcji paliw bez konieczności żadnych dodatkowych zabiegów.

Prototypowe instalacje produkcji paliwa z tworzyw sztucznych działają już w Polsce. Jedna z nich zlokalizowana jest w Niewiadowie koło Łodzi, a druga w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Instalacja w Niewiadowie może przetwarzać około 360 ton odpadowych tworzyw na miesiąc, z czego uzyskuje się w 220 ton kondensatu. Prototypowa instalacja w Ołdrzychowicach Klodzkich ma moc przerobową 200 kg/h co przekłada się na 194 kg gotowego surowca. Odbiorcami wytwarzanego paliwa są natomiast rafinerie w Jedliczach i Jaśle.


Wyślij Do druku Dyskutuj

GOŚĆ    2010-03-31 13:17:31

tematem zainteresowałem się jak najbardziej...i co z tego skoro nikt nie jest zainteresowany nabywaniem produktu powstałego podczas tego procesu. Żadna rafineria w Polsce nie widzi zastosowania dla tego produktu, spalić się tego nie da praktycznie nigdzie. Wszelkie artykuły jakie spotkałem na ten temat są niepoważnie optymistyczne. Jeśli chodzi o informacje zawarte w artykule dotyczące rafinerii w Jedliczach i Jaśle to są wręcz kłamliwe i bezpodstawne....dzwoniłem do nich to wiem. Jesli chodzi o mini-fabryczke w Ołdrzychowicach to nie wiem co z tym robią, i dowiedzieć sie u nich jest rzecza wprost niemożliwą, ale mając na uwadze, że są właścicielami stacji paliw w Kostomłotach ( trasa Wrocław - Wałbrzych ) to nie trudno sie domyślic, choc pewności oczywiście brak...lol.
Reasumując: Jak wszystko co nowe w tym kraju początki trudne i nie napawające optymizmem.. Wyprodukowac i co?...wylać do rowu?

Ilość rekordów 1 do 1 z 1

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html
Patronujemy
!
Wpięci w sieć "Gartija"

www.ecoprogres.pl



Wykonamy stronę www dla Twojej firmy

Dowiedz się więcej ...

Przykładowe szablony strony

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy